• Bizi Arayın
    +90 553 690 70 09
  • Kurtuluş Mh. 2029 Sk.
    No:12/A Çine-AYDIN
  • P.tesi - C.tesi
    07.00 - 19.00
Su Arıtımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su iki hidrojen ve bir oksijen atomunun kimyasal olarak birleşmesi ile oluşan hayatın ve canlılığın devamı için olmazsa olmaz sıvı halde bulunan maddedir. İçerisinde dışarıdan herhangi bir madde karışmamış ise orijinal hali renksiz ve tatsızdır bir sıvıdır. Su doğada üç halde bulunmaktadır çok büyük çoğunluğu sıvı, bir miktar katı yani buz halde, bir miktar da gaz yani su buharı hâlinde bulunmaktadır. Doğada bulunan sular tatlı ve tuzlu sular olarak da ikiye ayrılmaktadır.

İnsan için Suyun Önemi

İnsan vücudunun yüzde yetmiş oranında sudan oluşmaktadır. Bunun beraber insan değişik yollardan günde iki litre su atmaktadır, insanın yaşamını devam ettirebilmesi için bu suyu yerine koyması gerekiyor. İnsanlar bu suyun bir kısmını Bir kısmını yediği besinlerden geriye kalan kısmını ise direk su alarak karşılamak zorundadır. Su insan vücudunun ihtiyaçları dışında tarım da sulama, hayvancılık içinde kullanılmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı medeniyetler bile kurulurken suya göre yerleşimler oluşmuştur. Bu uğurda savaşlar dâhi yapılmıştır. Yani insan için su yoksa yaşam da yoktur.

Su Arıtma Nedir

Belli bir kaynaktan alınan suyun kullanım amacına uygun olarak içerisinde bulunan bakteri ve mikroplardan modern cihazlarla ayrıştırılmasıdır. Böylece sular kullanım amacına uygun olur. Bu arıtmalar yapılırken sular daha yumuşak bir hale getirilir. Günümüzde küresel ısınma etkisiyle su kaynakları da tükenmektedir. Özellikle de içme suları artık azalmakta ve içilemez hale gelmektedir. Bu yüzden bu teknolojik aletlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son sistem aletlerle içtiğimiz suları artık gönül rahatlığıyla tüketmekteyiz. Neredeyse kaynak suları gibi temiz ve içilebilir hale gelmektedir.

Su Arıtmanın Faydaları

Suyun insan vücudu için çok büyük öneme sahip olması onu değerli kılmıştır. Su arıtma sayesinde sudaki bulanıklık giderilir, kötü kokular giderilir, sert olan sular daha yumuşak hale gelir, suyun içinde bulunan zararlı mikroorganizmalar temizlenir, insan vücudu için zararlı cıva gibi ağır metaller arındırılır. Su arıtma sayesindedir içmiş olduğumuz su vücudunuza adeta hayat vermektedir. Günlük işlerimizi yaparken sürekli vücudumuz su kaybetmektedir. Eğer bu su ihtiyacı giderilmez ise insan vücudu iflas edebilir. Zamanla halsiz düşebilir. Bu nedenle su demek hayat demektedir.

Arıtılmış Suyun Sağlık İçin Önemi

İnsan vücudu mikroorganizmalara karşı bazen dirençsiz kalabiliyor bu durum beraberinde birçok çeşitli hastalıkları da getirmektedir. Burada en önemli ayrıntı içtiğimiz suya dikkat etmemiz gerekmektedir örneğin bir mantar hastalığında veya ishalde Bu hastalıkların hemen düzelmesini istiyorsak temiz arıtılmış sulardan kullanmamız gerekiyor. Her zaman kendimize günlük hedef olarak belli bir miktar suyu tüketmeyi hedef olarak koymalıyız. Günlük hayatta suyu değişik yollarla vücudumuza almaktayız bu basen içtiğimiz çay olabiliyor bazen içtiğimiz maden suyu bazen de yemiş olduğumuz çeşitli meyveler sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan suyu temin etmekteyiz. Aynı şekilde vücudumuzdaki suyu da çeşitli yollarla atmak dayız. Ter, idrar ve gaita gibi yolarla almaktayız.

Su Arıtma Şekilleri

Doğada doğada bulunan sular içmeye çok elverişli olmadığı için çeşitli teknolojik cihazlarla sular artırmaktadır özellikle su arıtma filtreleri en başta gelmektedir. Su arıtma cihazlarında en az üç en fazla on tane filtre bulunmaktadır. Bu filtreler çeşitli boylarda ve ebatlarda olmaktadırlar bazı filtreler çok küçük mikroorganizmaları dahi tutabilecek yapıda olmaktadırlar. Filtreler sayesinde sular içilebilecek ve yemeklerde kullanılabilecek yumuşak ve insan vücuduna yararlı olabilecek hale gelmektedirler. Bütün bu özelliklerinden dolayı doğada bulunan sular mutlaka atılmalıdır.