• Bizi Arayın
    +90 553 690 70 09
  • Kurtuluş Mh. 2029 Sk.
    No:12/A Çine-AYDIN
  • P.tesi - C.tesi
    07.00 - 19.00

Su arıtma cihazları da diğer elektronik cihazlar gibi, birçok parçaya sahiptir. Cihazın çalışması ve işlevini yerine getirmesi için bu parçaların her birinin ayrı görevi vardır. Ancak su arıtma cihazlarının en önemli parçaları filtrelerdir. Su arıtma cihazının parçalarını kısaca sıralarsak; su deposu, su depo vanası, su hat girişi, küresel vana, atık su kelepçe ve hortumu, musluk birde filtrelerden oluşmaktadır. En önemli işlev filtrelerindir. Filtreler, diğer parçalar yardımı ile kirli olarak cihaza giren suyu, temizleyerek kullanıma sunan en önemli parçalardır. Bakımı veya belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Yedek Parçaların Cihazdaki Görevi

Su arıtma cihazındaki su deposu, temizlenen ve arıtılmış olan suyun depolandığı ve daha sonra tüketilmesi için kullanılan haznedir. Su arıtma cihazı musluğu da su arıtma cihazı deposundan arıtılmış olarak gelen su bu musluk sayesinde kullanıma sunulur. Tezgâh üstüne veya şebeke musluğunun herhangi bir yanına ya da sizin belirleyeceğiniz başka bir noktaya kolayca monte edilebilir. Su arıtma cihazını su deposunda bulunan depo vanası ise vana kapatıldığı zaman tezgâh üstünde ki musluğa suyun gelmemesini sağlar herhangi bir parçayı değiştirirken veya musluk bakımı yaparken, suyun gelmemesi için kullanılmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri ve İşlevleri

Bir cihazda genellikle birçok çeşit filtre vardır. Her cihazda sistem aşağı yukarı aynıdır, filtrelerin çokluğu cihazın daha işlevli olmasını sağlar. Bu filtreler, tortu filtresi, ön karbon filtresi, membran filtresi, son karbon filtresi ve anti bakteriyel filtreden oluşmaktadır. Bu filtreler sayesinde, cihaza giren kirli su, tortu, pas, yosun, kum, partikül, ağır metaller, klor, toz, koku, mikrop ve bakteriler atık su tahliyesi vasıtası ile atılırlar ve böylece artıma cihazımızın musluğundan, temiz su gelmeye başlar. Bir su arıtma cihazında en önemli parçalar filtrelerdir. Bu filtreler belli zaman aralığı ile ya değişmeli ya da temizlenmesi gerekir, aksi halde işlevini yerine getiremeyecektir.

Su Arıtma Cihazı Yedek Parçaları Nasıl Olmalı?

Su arıtma cihazınızın parçaları veya filtreleri, zamanla aşınacak, bozulacak ya da kirlenecektir. O nedenle bu parçaların ya değişmesi ya da temizlenerek tekrar takılması gerekir. Bir cihaz alırken, cihazda aramamız gereken önemli şeylerden biride, cihazın yedek parça sorunu, cihazın yaygın servis ağı var mı, gibi araştırmaları yapmanız gerekir. Bu aradığınız özellikler almak istediğiniz cihazda yok ise o cihazdan uzak durmak, akıllı bir seçim olacaktır. Bir su ısıtma cihazı, arızalandığında veya bakıma gereksinimi olduğunda, değişmesi gereken parçaların veya filtrelerin orijinali ile değişimi önemlidir. Yan sanayi ya da orijinal olmayan parçalar daha çabuk bozulacak veya istenildiği gibi işlevini yerine getirmeyecektir. Ayrıca alacağınız cihazın parçaları kolay değiştirilebilir olmalı.

Su Arıtma Cihazında Olması Gereken Özellikler

Su arıtma cihazı alamadan önce araştırmanız gereken bazı özellikler vardır. O nedenle piyasada satışa sunulan bir sürü su arıtma cihazı arasında en kullanışlı ve kalitelisini seçmeniz gerekir. İyi cihaz seçmek için de arıtma cihazında kullanılan malzemelerin, kalitesi, montajı işçiliği, garantisi ve servis ağının yaygın olmasına dikkat etmemiz gerekir. Cihazınızı aldınız, kullanmaya başladınız, baktınız ki cihaz gerektiği gibi işlevini yerine getirmiyor. İşte o zaman cihazın kaliteli veya kalitesiz olduğunu anlıyorsunuz. Bunun nedeni ise servisi hemen bula biliyor ve kolay ulaşa biliyor musunuz, yedek parça sorunu var mı, eğer bu sorunlar yoksa aldığınız su arıtma cihazı kaliteli bir cihazdır. Bu sorunları yaşıyorsanız aldığınız cihaz kalitesiz ve sizi epey oyalayacaktır.